Master Teachers

Introduction
The Master Teacher designation is the highest distinction given by the Provost to tenured NJIT faculty members who have a sustained record of recognized teaching excellence.  The designation is given both in recognition of past accomplishments as well as in anticipation of further contributions of Master Teachers to programs promoting teaching excellence within the NJIT community.  Faculty members meeting the eligibility criteria for the designation must submit an application which will be evaluated by a committee.  The committee produces an advisory report for the Provost who makes the decision for the designation.



2013

  • Taha Marhaba,  Civil and Environmental Engineering
  • Mark Somers, School of Management

2012

  • Robert Barat, York Dept. of Chemical, Biological and Pharmaceutical Engineering
  • Bruce Bukiet, Department of Mathematical Sciences

2011

  • Katia Passerini, School of Management

2010

  • Piero Armenante, York Dept. of Chemical, Biological and Pharmaceutical Engineering
  • Glenn Goldman, College of Architecture and Design

2009

  • James McHugh, Department of Computer Science
  • Laurent Simon, Otto H. York Department of Chemical, Biological, and Pharmaceutical Engineering

2008

  • Rajesh Dave, Otto H. York Department of Chemical, Biological, and Pharmaceutical Engineering
  • Eliza Michaelopoulou, Mathematical Sciences
  • Methi Wecharatana, Civil and Environmental Engineering

2007

  • John Federici, Department of Physics
  • Amit Bose, Mathematical Sciences
  • John Schuring, Civil Engineering

2006

  • Roxanne Hiltz, Information Systems
  • Rajiv Mehta, School of Management
  • Norbert Elliot, Department of Humanities

2005

  • John Bechtold, Mathematical Sciences
  • James Geller, Computer Science
  • Bernard Koplik, Mechanical Engineering
  • Michael Mostoller , NJ School of Architecture

2004

  • John Carpinelli, Electrical & Computer Engineering
  • Antonio De Sousa Santos, NJ School of Architecture
  • Ronald Rockland , Engineering Technology

2003

  • Asokan Anandarajan, School of Management
  • Timothy Chang, Electrical & Computer Engineering
  • Ricki Goldman, Information Systems
  • Robert Lynch, Humanities & Social Sciences
  • Stanley Reisman, Biomedical Engineering

2002

  • Harold Deutschman, Civil and Environmental Engineering
  • Martin Katzen, Mathematical Sciences
  • Dana E. Knox, Chemical Engineering
  • Doris Sher, Federated History

2001

  • Fadi Deek, College of Science and Liberal Arts
  • Robert Dresnack, Civil and Environmental Engineering
  • Donald Getzin, Chemistry
  • Murray Lieb, Mathematical Sciences

2000

  • Basil C. Baltzis, Chemical Engineering, Chemistry, and Environmental Science
  • Rose Dios, Mathematical Sciences
  • Ronald Gautreau, Physics
  • Deran Hanesian, Chemical Engineering, Chemistry, and Environmental Science
  • Angelo Perna, Chemical Engineering, Chemistry, and Environmental Science